Trasa

Trasa

Závod se bude skládat z 5 etap, kontrolní body budou přímo na avizované trase závodu a budou upřesněny při prezentaci závodu dvě hodiny před startem:

1) pěší (běh) - start z areálu SKP Maják v Jablonci nad Nisou, trasa dále povede Jizerskými horami s několika kontrolními body a bude ukončena opět ve sportovním areálu SKP Maják, délka trasy je cca 34,6 km, celkové stoupání 1187 m.

2) jízda na kole - z areálu SKP Maják na Malou Skálu k řece Jizeře, na trase bude několik kontrolních bodů, délka trasy cca 18,4 km, celkové stoupání 379m

3) jízda na člunu, kánoi - po řece Jizeře z Malé Skály do Dolánek, délka trasy 8,6 km

4) pěší (běh) - z Dolánek zpět na Malou Skálu, dálka trasy cca 6,2 km, celkové stoupání 117m

5) jízda na kole - z Malé Skály Pojizeřím a Českým rájem, následně zpět do cíle do areálu SKP Maják v Jablonci nad Nisou, na trase bude několik kontrolních bodů, délka trasy cca 55 km, celkové stoupání 1577m.

 

 

 

Getting Started

It's easy to get started creating your website. Knowing some of the basics will help.

What is a Content Management System?

A content management system is software that allows you to create and manage webpages easily by separating the creation of your content from the mechanics required to present it on the web.

In this site, the content is stored in a database. The look and feel are created by a template. Joomla! brings together the template and your content to create web pages.

Logging in

To login to your site use the user name and password that were created as part of the installation process. Once logged-in you will be able to create and edit articles and modify some settings.

Creating an article

Once you are logged-in, a new menu will be visible. To create a new article, click on the "Submit Article" link on that menu.

The new article interface gives you a lot of options, but all you need to do is add a title and put something in the content area. To make it easy to find, set the state to published.

You can edit an existing article by clicking on the edit icon (this only displays to users who have the right to edit).

Template, site settings, and modules

The look and feel of your site is controlled by a template. You can change the site name, background colour, highlights colour and more by editing the template settings. Click the "Template Settings" in the user menu. 

The boxes around the main content of the site are called modules.  You can modify modules on the current page by moving your cursor to the module and clicking the edit link. Always be sure to save and close any module you edit.

You can change some site settings such as the site name and description by clicking on the "Site Settings" link.

More advanced options for templates, site settings, modules, and more are available in the site administrator.

Site and Administrator

Your site actually has two separate sites. The site (also called the front end) is what visitors to your site will see. The administrator (also called the back end) is only used by people managing your site. You can access the administrator by clicking the "Site Administrator" link on the "User Menu" menu (visible once you login) or by adding /administrator to the end of your domain name. The same user name and password are used for both sites.

Learn more

There is much more to learn about how to use Joomla! to create the web site you envision. You can learn much more at the Joomla! documentation site and on the Joomla! forums.

Rychlý kontakt

 

TJ Sokol Račice na Trotinou
50303 Smiřice
Česká republika

Telefon: +4 20 773 970 686
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2015. Všechna práva vyhrazena.

  

      

 

 

 

TOPlist